JAK BÝT MÉNĚ NEGATIVNÍ

Často se stává, že když se pokazí jedna věc, začne se kazit všechno, že? Ráno vstaneme špatnou nohou a už to jede. Často máme taky tendenci se stresovat s každou hloupostí. A vypadá to, jako by se to stupňovalo. Jako by nás život stresoval snad čím dál víc. A pak všechno najednou vypadá černě. Jedna špatná věc za druhou. Občas je to jen období. Občas je takový stres a negativita celoživotní záležitost. Proč to tak je? Dá se to změnit? A jak na to?

Prostředí

Neustále si vyměňujeme informace s okolím. Pro snadnou pochopitelnost si zkrátka řekněme, že každý máme nějaký „vibe“. Tento vibe závisí na našich přesvědčeních, myšlenkách, informacích, které zpracováváme… Tyto věci nejsou pouze vědomé, ale především nevědomé. Informace, které zpracujeme, následně v našem mozku vyvolávají odezvu v podobě vědomých a nevědomých myšlenek. A tyto myšlenky následně tvoří naši reakci. A tím naši náladu, náš vibe.

Zdroje informací

Informace samozřejmě přijímáme našimi smysly. Většina z nás se spoléhá nejvíce na oči. Což znamená, že oči jsou největším zdrojem informací. Informace vyvolávají myšlenky a ty zase emoce.

Z tohoto důvodu je tedy velmi důležité, v jakém fyzickém prostředí se nacházíte. Kde bydlíte? Jak bydlíte? Kde trávíte čas? Jak to tam vypadá? Pokud je na místě chaos, pak ho budete mít i v hlavě. To všichni víme, že? Samozřejmě.

Poznámka: Záleží ale i na tom, přes jaký „filtr“ se díváme. To, jaký máme mindset, určuje, co konkrétně budeme vnímat. O RAS se dozvíte níže.

Lidé

Ještě o něco důležitější je to, s jakými lidmi se stýkáte. Protože právě s těmi se váš vibe společně „mísí do sebe“. Máme tendenci se okolí přizpůsobovat. V minulosti jsme potřebovali svoji „tlupu“ kolem sebe, abychom přežili. A naše tělo je uzpůsobeno tomu, aby nás udržovalo při životě. Je tedy přirozené, že se snažíme (byť třeba podvědomě) okolí přizpůsobit a zalíbit.

Podvědomě (a občas i vědomě) jemně kopírujeme chování osatních (článek včetně studií o tom najdete například ZDE, článek je v AJ). Gesta, mimiku… Dokonce máme i tendenci mluvit podobným tónem hlasu. (To se hodí například u ostré výměny názorů. Když se ten druhý rozčílí a začne zvyšovat hlas, nasaďte klidný, pozitivní tón. I on bude mít tendenci se uklidnit).

Což ve finále znamená, že pokud se obklopujeme negativními a nervózními lidmi, kopírujeme právě ty. Super, co? Na druhou stranu pokud se obklopujeme pozitivními a úspěšnými lidmi, stáváme se jimi také.

Je tedy téměř nutné omezit kontakty s toxickými lidmi na minimum. Možná jsou součástí vaší rodiny. Ale i tak byste kontakt měli omezit například pouze na krátkou návštěvu. Není to nic proti ničemu. Pokud totiž nebudete v pohodě vy sami, nebudou ani oni. Pokud kontakt omezíte na minimum, v tom „minimu“ jim můžete alespoň rozsvítit den.

Vaše prostředí je jedna z nejzákladnějších věcí, která ovlivňuje vaše vnímání. Pokud změníte prostředí, bude to mít velký vliv. Ale nejen proto, že se přizpůsobujeme okolí. Pojďme se podívat ještě hlouběji.

„Pokročilý“ přístup

Pokud už umíte se svojí myslí pracovat a četli jste například moji knihu, pak pro vás nemusí nutně platit, že byste měli s kýmkoliv omezovat kontakt. Víte totiž, že na ničem, co vidíte kolem sebe, nezáleží. Že všechno je to o vás, vašem vnímání reality a mindsetu.

„Who owns the room?“

Pokud umíte pracovat s mindsetem a víte, o čem mluvím, můžete vnímat ještě další věc. Většinu z nás ve velké míře ovlivňuje to, co je kolem. Nasávají do sebe okolní „vibe“ jako houba. My však nejen že jsme ovlivňováni, ale také ovlivňujeme.

Pokud pouze nasáváme okolní energii, pak náš vliv nebude nijak zvlášť výrazný. Pokud však máme jistotu sami v sobě a dokážeme si udržet a kultivovat vlastní energii a zachovat mindset, pak naše přítomnost výrazně ovlivní všechny okolo.

Ta nejsilnější „energie“ vždy ovládne místnost. Často jsou to lidé, kteří o tom nemají ani ponětí. Lidé, jejichž intenzivní nálada vznikla na základě nějaké vnější události (silně radostné/silně negativní). Jejich pronikavá nálada, ať už pozitivní nebo negativní, pak ovlivňuje každého, s kým přijdou do styku. Určitě víte, o čem mluvím.

Možná je skvělým příkladem právě některý váš kolega, který má neustále náladu „pod psa“ a přenáší ji na všechny ostatní. Z pracoviště se tak stává nepříjemné místo.

To samé můžeme ale dělat i my. Možná si už uvědomujete, že to, jak se cítíte, nemusí (a nemělo by) záviset bezprostředně na vašem okolí. Je to otázka volby. A pokud budeme dostatečně stabilní a sebejistí, můžeme to být právě my, kdo vždy „ovládne místnost“.

Vrátný aneb RAS

Retikulární aktivační systém (RAS) je součástí vašeho mozku (Pubmed). Nebudeme si popisovat, kde přesně je a jak je velký (ale je sotva větší, než váš malíček!), jelikož to vás nejspíš nezajímá. Řekněme si ale, co přesně dělá.

RAS má funkci vrátného vašeho mozku. Všechny vjemy z našich smyslů (kromě čichu) putují právě k němu. A on rozhodne, které se dostanou k naší vědomé mysli a které ne. Každý moment totiž zpracováváme tolik informací, že jim nedokážeme vědomě věnovat pozornost. Zkuste se teď zaměřit na všechny zvuky, které uslyšíte. Věnovali jste jim předtím všem pozornost? Nejspíš ne, ale teď jste se na ně soustředili a proto jste je všechny uslyšeli. Je to také důvod, proč musíte při řízení občas ztlumit hudbu, abyste se lépe orientovali na silnici. Abyste lépe viděli.

A právě RAS rozhoduje, které stojí za to vpustit. A toto rozhodování závisí na nastavení vaší mysli a na vašich přesvědčeních.

RAS dává velkou prioritu například tomu, když uslyšíme naše jméno, nebo když postřehneme náznaky sexu od našeho partnera. A tak těmto věcem věnujeme velkou pozornost. Je to přirozené.

Tip: Pokud si v konverzaci chcete udržet něčí pozornost, zakomponujte do ní sem tam jeho jméno.

Ostatní věcí se ale filtrují, jak jsem zmiňovala, podle vašeho mindsetu a přesvědčení. Podle toho, na co se zrovna soustředíte. V množství informací, které zpracováváme, se dá najít vše. Pozitivita, negativita, příležitosti, stres… Náš vrátný do vědomé mysli vpustí ale pouze to, co považuje za pro vás relevantní.

Tahle funkce tedy může například za naše špatná období. Občas se stane něco negativního a nám to úplně zkazí náladu. A právě v tom rozpoložení se následně začneme zaměřovat na vše negativní. A to také najdeme. Jelikož přesně takové informace vpustí dovnitř náš vrátný.

Může to být i velký problém, jelikož pokud jsme dlouhodobě nastaveni negativně, vnímáme pouze stresory a otevíráme pouze dveře ke špatným věcem. Náš vrátný vpouští dovnitř samé vandaly v domnění, že je to přesně to, o co se zajímáme. A vlastně má pravdu. Tímto si ale ničíme život a přehlížíme cenné příležitosti, které nám život nabízí.

Právě toto téma a mnoho dalších jsem rozvedla ve své knize o emočním jedení. Pokud se ho totiž chcete zbavit, musíte změnit svůj přístup k životu. A právě s tím vám pomůžu! Kniha vám emoční jedení vysvětlí tak, jak vám ho nejspíš ještě nikdo nikdy nevysvětlil!

Mikrobiom

Další část našeho těla, která může sabotovat naše pozitivní myšlení, jsou střeva. Tedy přesněji mikrobiom, který tam žije. Není to pevná součást našeho těla, je pro nás však nepostradatelný a provází nás již od narození. (I z toho důvodu je mnohem zdravější přirozený porod, jelikož dítě si po cestě „nasbírá“ své první mikroby. Při porodu císařským řezem se mikrobiom nemusí vyvíjet tak, jak má, jelikož miminko přijde jako první do kontaktu s jinými mikroby, než by mělo.)

Střevní mikrobiom (a nejen ten) je pro nás tak přirozený, že se stal nezbytným pro správné fungování trávícího systému (ale také například imunity!). Střeva a mozek jsou ale úzce propojené orgány.

Ukazuje se, že mikrobiom má vliv také na funkci našeho mozku a na naši náladu. Ovlivňuje to, jak se chováme (Pubmed). Pokud váš mikrobiom není v rovnováze, může například způsobit to, že budete hůře snášet svoji prohru sportovního zápasu.

Mimo to střeva produkují asi 90% serotoninu v našem těle. Tento hormon je také známý jako jeden z hormonů štěstí. Jeho nedostatek může způsobovat například depresivní stavy, poruchy spánku, či změny nálad.

Co s tím mám dělat?

Pověděli jsme si několik přičin, proč máme tendenci stresovat se a vidět věci negativně. Vše samozřejmě pouze ve zkratce. Toto téma bych mohla rozvádět hodiny. Nejen, že můžeme mnohem podrobněji rozvést zmiňované položky. Je spoustu dalších věcí, které s problematikou souvisí. 

Teď si ale jdeme povědět, co můžeme s výše zmíněnými položkami udělat:

Změňte své prostředí

Musím k tomu něco dodávat?

Buď vibem, kterého chceš dosáhnout

Co to sakra znamená, že? Vysvětlíme si to. Zřejmě máte nějaký stav mysli, kterého chcete dosáhnout. Pokud máte špatnou náladu, je to zřejmě radost. Jak toho dosáhnete nejsnáz?

Udělejte radost někomu jinému!

Jak jsem už psala, s okolím si neustále podvědomě vyměňujeme informace a přizpůsobujeme se. Když někomu uděláte z ničeho nic radost, rozhodně ho to potěší. A vy budete mít radost, že má díky vám radost. A taky se podvědomě přizpůsobíte jeho momentální pozitivitě.

Zároveň se tím, že děláte radost, vlastně sami stanete radostí (uff, tolikrát za sebou jsem slovo radost asi ještě nepoužila). Vyzkoušejte to a uvidíte, jak dobře to funguje. Je to expresní letenka pryč z destinace „špatná nálada“.

Změna mindsetu dá také signál našemu vrátnému, který bude od té chvíle zase vpouštět ty pozitivní vjemy.

Toto ale funguje na jakýkoliv stav mysli. Chcete někomu připadat atraktivní? Přimějte ho se cítit atraktivně (ok, k tomuto je potřeba i nějaké sebevědomí). Chcete cítit lásku? Rozdávejte lásku!

Souvisí to zároveň i s našim vrátným. Pokud se zaměřímě na pozitivní činnosti, bude je považovat za relevantní a pozitivitu vpouštět do vědomé mysli.

Nemluvím tedy jen o tom, že dostanete od lidí nějakou emoci zpět. Ne. Mluvím o tom, že vaše mysl do ní instantně přepne. Má to ale háček. Musíte mít vytrénovaný…

…“Sval vůle“

Když máte špatnou náladu a den blbec, tak občas nenávidíte celý svět. Z toho důvodu může být velmi těžké někomu vůbec chtít udělat radost. Musíte k tomu proto mít dost silnou vůli. Musíte si říct, že chcete přepnout a opravdu to udělat.

Neuroplasticita

Náš mozek má schopnost se měnit. Zlepšovat i zhoršovat. Ty části, které používáte nejvíc a trénujete, sílí. Měli bychom proto trénovat i vůli. Děje se tak i například při pravidelném fyzickém tréninku, kdy se k němu přimějete i když se vám až tak nechce.

Jakmile budete mít dostatečně vytrénovanou vůli, bude pro vás malina udělat přesně to, co víte, že byste měli.

Získejte si odstup

Už v nějakém z předchozích článků jsem psala, že když se učíte kreslit/malovat u stojanu, nachodíte u toho vlastně spoustu (kilo?)metrů. Je totiž třeba, abyste si stále zachovávali odstup. Pokud se příliš soustředíte na jeden detail a snažíte se ho neustále opravovat, nejen, že výsledné dílo tím možná celé pokazíte, ale především nezjistíte, že ten detail možná vůbec není důležitý. Stejně to funguje v životě.

Lpíme často na zbytečnostech. A jelikož ta jedna zbytečnost (která nám ale připadá ohromně důležitá) je negativní, máme v tu chvíli nastavenou negativně i mysl. A tedy dáváme signál vrátnému, že má vpouštět především zlé týpky.

Jak si získám odstup?

Představte si například, že jste s přáteli někde v zábavním parku (ale jen pokud je máte rádi!). Právě jste byli na nějaké atrakci. Nemůžete se přestat usmívat. Pociťujete čirou radost. A v té chvíli nemáte žádné starosti. Dokážete se tedy na všechny potíže podívat z úplně nové perspektivy.

Odstup se dá získat a udržet i jinými způsoby, než tímto. Je to o tom, jak vnímáte svět. Jak přemýšlíte. Je to ale velmi pokročilé. Rozhodně ne téma na pár odstavců v článku. Zůstaneme tedy i zábavního parku.

„Zábavní park“ může však být jen metafora. Můžete dělat cokoliv, co vám udělá radost. A ideálně to dělejte každý den. Alespoň na chviličku. Je to nejsnazší a zároveň velmi spolehlivá cesta, jak si získat a udržet odstup.

Skvělým nástrojem je například tanec. Nejen, že vám udělá radost sám o sobě, je to také…

…Fyzická aktivita

Díky fyzické námaze se nám do těla vyplavují hormony, díky kterým se cítíme příjemně. Dynamické aktivity jsou účinné proti stresu i proto, že se zkrátka vybijete.

Mimo tyto přímé benefity trénováním také posilujeme výše zmíněný „sval vůle“.

Vyvážený jídelníček

Abyste měli dobře fungující trávící systém a zdravý mikrobiom, musíte ho dobře živit. Asi všichni tušíme, které potraviny jsou dobré a které méně, že? Nemá smysl nic detailně vysvětlovat. Zdravý životní styl většinou stojí a padá na psychice. Ne na tom, že nevíme, co bychom měli jíst.

Důležité je ale zmínit, že naši mikrobi se živí především vlákninou. A měli byste tedy jíst dostatek vlákniny, abyste si udržovali zdravou „farmu“ ve vašem břiše.

Stačilo to?

Doufám, že vás tento článek přinejmenším inspiroval. Pokud toho ale bylo málo (a pravděpodobně bylo, jelikož toto téma se dá rozvést na milion způsobů), mrkni na moji knihu Jak se DOOPRAVDY zbavit emočního jedení.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.