PATRONOVO ZAKLÍNADLO

Stačí vyslovit pár magických slov a zlozvyk je rázem pryč. Nepochybuji o tom, že přesně to bychom si všichni přáli. Bohužel zase TAK jednoduché to není. Přesto se vám chystám popsat takový malý trik. Life hack. Zaklínadlo, díky kterému se snáz zbavíte jakéhokoliv zlozvyku. Tento trik jsem zároveň uvedla ve své knize a teď vám ho zde prozradím.

Dojez to jídlo!

Spoustu z nás od malička nutili vždy dojídat jídlo. Bez vyjímky. Hlavně nikdy nenechat zbytky, protože to je plýtvání! Zbytky si přece nemůžeme nechat na později, NE! Prostě všechno sníst! Nejspíš jste to tak měli ve školece, možná i ve škole.

Když jsme celé jídlo dojedli, byli jsme pochváleni („Až to všechno sníš, dostaneš zmrzlinu!“). Možná i odměněni. Když na talíři něco zbylo, bylo nám vyhubováno. A tak se nám mysli už v brzkém věku vytvořil zautomatizovaný vzorec chování, který se posiloval s každým jeho opakovánám. Jaký?

Dojíst všechno jídlo=Následují příjemné věci, příjemné pocity
Nedojíst jídlo=Následují nepříjemné věci, nepříjemné pocity

Naše tělo i mysl jsou přizpůsobeny tak, aby nás chránili před nepřízní. Před nebezpečím i před nepříjemnými pocity (což je úzce propojené, jelikož nepříjemný pocit indikuje nebezpečí, ale o tom jindy). Snaží se tedy udělat všechno proto, abychom se tomu vyhnuli. Často to dopadne tak, že nám tím způsobí ještě větší potíže.

Nejspíš je vám tedy už jasné, že díky tomu, co jsem popsala výše, máme tendenci spořádat všechno nachystané jídlo. Ať už je v jakémkoliv množství.

Tento zlozvyk nesouvisí přímo s emočním jedením. Avšak nádherně ho podporuje. Činí „monstrum“ silnější a nepřemožitelnější. Já vám teď ale ukážu zbraň, kterou proti tomu můžete použít. A tou je:

Patronovo zaklínadlo

Proč zrovna patronovo zaklínadlo? Pokud jste fanoušci Harryho Pottera, určitě pochopíte, proč jsem ho tak nazvala.

Tento trik jsem ve své knize o emočním jedení ale uvedla pouze jako malý bonus. Proč? Je to totiž jenom takové „očůrání“ mysli. Musíte postupovat po jednom zlozvyku. A život vám to nijak radikálně nezmění. K tomu musíte pochopit spoustu dalších věcí a vrhnout se na to od základů. Pokud emočním jedením trpíte, doporučuji se mrknout na moji elektronickou knihu, ve které jsem popsala, jak se ho můžete zbavit. Z vlastních zkušeností.

POVĚZ MI O KNIZE VÍC!

Pokud vás ale zlobí nějaký konkrétní zlozvyk jako například právě naučená potřeba sníst VŠECHNO jídlo, které vidíte, pak je patronovo zaklínadlo jako dělané pro vás. Než vám ale vysvětlím, co dělat, řekneme si ještě, proč to dělat.

Mysl

V každém momentu provádí mysl čtyři úkony:

  1. identifikace
  2. porovnávání
  3. analýza
  4. rozhodování

Co to znamená? Zjednodušeně si to vysvětlíme. Mysl identifikuje nějaký podnět: například talíř s jídlem. Následně ho porovnává s tím, co má uložené v paměti. „Vyhledá“ tedy všechny talíře s jídlem, které jste kdy viděli. Analyzuje situaci, která ohledně toho nastala a následně se rozhodne, jak s tím naloží.

Vaše mysl si tedy při porovnávání a analýze „uvědomí“, že když jste všechno jídlo nedojedli, následovaly nepříjemné pocity. A donutí vás tak všechno jídlo sníst.

Řešením je změnit to, s čím mysl podnět porovnává.

Momentálně máte „v knihovně“ pouze moře situací, kdy dojedení jídla znamenalo příjemný pocit a nebo samozřejmost. Tohle moře samozřejmě nejde nijak vymazat. Můžeme k němu ale něco přidat a tím obsah „knihovny“ pozměnit. A čím méně pozornosti bude „moři“ věnováno, tím méně bude aktivní.

Jak na to

Našim cílem je vytvořit opačné vzpomínky, než máme. Momentálně máme zažíté, že pro nás vyluxovaný talíř znamená příjemný pocit. My budeme tvořit opak. Jak?

  1. Naložte si příliš plný talíř jídla
  2. Najezte se do syta
  3. Jakmile budete plní, talíř se zbytkem jídla od sebe odsuňte
  4. Nechte se zaplavit příjemným pocitem, příjemnou vzpomínkou a chvíli si ji užívejte
  5. Pokud nebudete mít dostatečně silnou vůli a jídlo přesto dojíte, vybavte si nějakou opravdu nepříjemnou vzpomínku
  6. Postup aplikujte pravidelně každý den po dobu minimálně jednoho měsíce

Tímto dojde k převrácení pocitů ohledně podnětu ve vašich vzpomínkách. V „knihovně“, se kterou mysl podnět porovnává a následně ji analyzuje. Po nějaké době bude nový vzorec tak silný, že v „knihovně“ převládne. Vaše mysl si tedy uvědomí, že pokud budete jíst přes sytost, budou následovat nepříjemné pocity. Pokud jídlo úspěšně odložíte, budete se cítit skvěle.

Aby to fungovalo, jak má, musí být váš pozitivní (/negativní) pocit dostatečně silný (už chápete, proč Patronovo zaklínadlo?). Můžete myslet na vaše sexy tělo, které díky tomu získáte. Můžete myslet na to, jakou radost ze sebe máte. Můžete myslet na cokoliv, co vám navodí silné příjemné pocity.

Můžete si také pomoct vizualizací. Představte si to, co vám dělá radost. Je ale důležité si pocit spojit s odsunutím talíře.

Ne pouze jídlo

Tento trik však nefunguje pouze na zlozvyky, které se týkají jídla. Funguje naprosto na cokoliv. Nekombinujte jich ale příliš najednou, protože pak by to nemuselo mít žádný efekt. Soustřeďte se vždy pouze na 1-2.

S čím ještě tento trik pomohl mně? Především s prokrastinací. Veškerá práce na každém projektu mi dělá opravdovou radost a cítím se skvěle, když se do ní pustím. Dříve, když jsem snažila něco vytvořit, jsem se do toho ale několikrát příliš zamotala. Nevěděla kudy kam a nevěděla, co dřív. Práce tak pro mě byla matoucí, vyčerpávající a všeho bylo příliš. Bylo to náročné a nikam to nevedlo. A přesně s tímto si moje mysl práci spojuje.

Často mi tedy dělalo potíže začít. S čímkoliv. Mysl měla představu, že to bude příliš vyčerpávající. A tak pro mě bylo příjemnější sledovat seriály nebo cokoliv podobného.

Díky tomuto triku bylo ale začínaní pořád snazší a snazší už ze začátku.

Vůle

Samozřejmě to není ani tak úplně bez práce. Vyžaduje to vůli. Vyžaduje vůli začít pracovat a vyžaduje vůli odložit talíř. Vůle se také dá trénovat, ale to už je zase na jiný článek. Důležitý je fakt, že postupem času bude vůle k tomu samému úkonu díky tomuto triku potřeba stále méně a méně.

Mým cílem je vám vždy vysvětlit nejen CO dělat, ale také PROČ to dělat. Zároveň ale stravitelným způsobem. Doufám tedy, že pro vás článek nebyl nijak matoucí a zároveň jsem vám vše řádně vysvětlila! A pokud ne, dej mi vědět! Třeba na Instagram, nebo na Facebook!

Budu samozřejmě ráda i pokud mi napíšeš, že Ti článek něco předal!

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.